MB „Tikslius“ verslo misijoje Vokietijoje 

04/29/2022

Balandžio 19-21 dienomis MB "Tikslius", kurios viena iš veiklų yra kelionių organizavimas, kartu su kitais vakarų Lietuvos turizmo verslo atstovais dalyvavo Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų organizuotoje verslo misijoje šiaurės Vokietijoje. Šios verslo misijos tikslas - Lietuvos pajūrio turizmo paslaugų žinomumo didinimas ir eksporto skatinimas. Tai ypač aktualu po dvejus metus trukusios COVID-19 pandemijos, siekiant atnaujinti senus bei užmegzti naujus bendradarbiavimo ryšius su Baltijos pajūrio miestais ir šalimis.

Misijos metu susitikimai vyko dvejuose Vokietijos miestuose - Kilyje (Schleswig-Holstein, Flensburgo žemės) ir Hamburge. Juose kartu su Lietuvos turizmo verslo atstovais dalyvavo ir Lietuvos Respublikos ambasados Vokietijos Federacinėje Respublikoje pirmasis sekretorius Giedrius Jokubauskis. Jis pristatė renginio dalyviams atvykusią Lietuvos grupę ir padėkojo renginių organizatoriams už galimybę vėl gyvai susitikti ir ieškoti abiem pusėm naudingų ryšių, skatinant Vokietijos turizmo aktyvumą į Lietuvą.

Verslo misijos susitikimuose iš Vokietijos pusės dalyvavo Schleswig-Holsteino, Flensburgo, Hamburgo prekybos ir pramonės rūmų turizmo, prekybos ir kultūros skyrių vadovai, kiti atsakingi darbuotojai, dirbantys turizmo srityje. Vokietijoje iš viso yra 79 Prekybos ir pramonės rūmai, dirbantys visose Vokietijos žemėse. Rūmai atstovauja savo narių interesus, teikia konsultacijas įmonių steigimo, mokesčių, teisės ir kitais klausimais, rengia mokymus, vykdo kitą veiklą. Visos Vokietijos vietinės įmonės - išskyrus amatų įmones, laisvai samdomus darbuotojus ir žemės ūkio įmones - pagal įstatymą yra savo žemės Pramonės ir prekybos rūmų narės.

Taip pat susitikimuose dalyvavo ir Lietuvos Respublikos garbės konsulas Dr. Dietmar o. Reich, Turizmo ir SPA tyrimų instituto Šiaurės Europoje GmbH vadovė Bente Grimm, Vokietijos turizmo agentūrų, kurios organizuoja įvairias keliones į Lietuvą bei kitas Pabaltijo ir šiaurės Europos šalis, atstovai.

Susitikimų metu VšĮ "Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centras" turizmo specialistas Artūras Petrauskas Vokietijos atstovams pristatė Lietuvos pajūrio regiono - Klaipėdos, Palangos, Neringos, turizmo galimybes. Lietuvos turizmo verslo įmonių atstovai pristatė savo veiklas, teikiamas paslaugas.

Telšių rajonas nėra priskiriamas Lietuvos pajūrio zonai, tačiau turint tikslą užmegzti kontaktus su Vokietijos turizmo agentūromis, organizuojančiomis keliones į Lietuvą, prie verslo misijos prisijungė ir MB "Tikslius" iš Telšių. Jos atstovė komercijos direktorė Aušra Pakalnienė susitikimų metu pristatydama įmonės veiklą taip pat pristatė ir Telšių miestą bei asociaciją "Telšių turizmo klasteris", kurios narė ji yra, - kokias paslaugas teikia asociacija ir ką svečiai iš Vokietijos galėtų pamatyti, nuveikti ir paragauti Telšiuose bei jo apylinkėse. Ji pakvietė Vokietijos turizmo agentūrų atstovus, sudarant kelionės turus po Lietuvą ar Baltijos šalis, neaplenkti nuostabaus architektūros bei meno miesto Telšių ir suteikti galimybę Vokietijos turistams aplankyti Žemaitijos sostinę.

Vokietijos turizmo agentūros Schleswig-Holstein generalinė direktorė, marketingo ir turizmo ekspertė Dr. Bettina Bunge pristatė turizmo srautus Schleswig-Holsteino žemėje, kokią įtaką jiems turėjo pasaulinė COVID pandemija, kaip jos metu ir po jos pasikeitė vokiečių keliavimo įpročiai, kokios naujovės traukia turistus atvykti į šį regioną. Ji apibūdino turistą iš Vokietijos kaip mėgstantį jūrą, vaikščioti pakrante, gamtą, žygius, keliones dviračiu, kultūros ir meno renginius, jam patinka tvarūs, ekologiški produktai ir paslaugos, vietinės virtuvės degustacijos, istorinės ekskursijos. Visa tai jam gali pasiūlyti Lietuvos pajūrio regionas, o taip pat ir Telšiai. Bet didžiausius reikalavimus Vokietijos turistas kelia lanksčiam turizmo paslaugų užsakymui, kelionės draudimui, asmeniniam dėmesiui, o svarbiausia - saugiam keliavimui, kas šiuo metu vokiečių akimis nėra užtikrinta Pabaltijo valstybėse Ukrainos karo metu. Tad Vokietijos turistas, įvertinęs esamą situaciją Europoje, šiuo metu mieliau renkasi keliauti kitose, jo manymu, saugesnėse šalyse. Dr. Bettina Bunge akcentavo, kad nepaisant to Lietuvos, vietos rajono valdžia, norėdama pritraukti užsienio turistus, turi įvairiomis rinkodaros priemonėmis skleisti žinią apie savo šalį, kad ji yra saugi keliavimui, ir kad atvykę Vokietijos turistai čia bus saugūs ir jiems bus suteiktos tinkamos kokybės paslaugos.

Taip pat Dr. Bettina Bunge atkreipė dėmesį į tai, jog šių dienų pasaulyje žmonėms yra labai didelis pasirinkimas kur leisti savo atostogas - gali važiuoti į šiltus ar egzotinius kraštus su gražiais kurortais, įspūdingais paplūdimiais, nedidelių kainų ir plataus asortimento paslaugomis. Tad kodėl Vokietijos turistas turėtų rinktis atostogauti ar keliauti į Lietuvą? Kuo Lietuva - tiek jos pajūris, tiek Telšiai, tiek kitos vietovės, gali sužadinti norą keliauti ir atostogas leisti būtent čia? Atsakydama į tai Dr. Bettina Bunge su Lietuvos turizmo verslo misijos atstovais pasidalino keletu patarimų ką daryti, norint pritraukti Vokietijos turistus. Svarbiausia, jog susisiekimas tarp Schleswig-Holstein žemės ir Lietuvos pajūrio zonos yra pakankamai išvystytas: atstumą tarp Kylio ir Klaipėdos mašina galima įveikti per 13 valandų, traukiniu - per 20 valandų, keltu - per 20 valandų, lėktuvu tarp Palangos ir Hamburgo - per 2,5 valandos. Tad lieka tik didelis ir nepertraukiamas darbas populiarinti Lietuvą, jos atskirus regionus skleidžiant žinią apie ją toje užsienio šalyje, iš kurios norima sulaukti atvykstančių turistų - nesvarbu kokia bebūtų graži tavo šalis, kad ir kokios būtų geros ir įdomios tavo paslaugos, bet jei apie jas žmonės nežino, tada jie ten paprasčiausiai nevažiuoja.

Šiai Dr. Bettina Bunge įžvalgai taip pat pritarė ir kiti Vokietijos turizmo agentūrų atstovai diskusijų metu pasidalindami savo darbo patirtimi Pabaltijo šalyse. Kelionės tiek į Lietuvą, tiek į kitas Pabaltijo šalis nėra populiarios Vokietijoje. Keliones į šias šalis dažniausiai renkasi vyresnio amžiaus 50+ žmonės - gal būt turintys kažkokių ryšių, prisiminimų su šiomis šalimis, gal būt daug kur kitur jau buvę ir ieškantys kažko naujo - nori pasižiūrėti rytų ir šiaurės Europos šalis, gal būt juos čia atveda verslo reikalai. Turizmo agentūros nepajėgios vienos, be tos šalies, regiono valdžios pagalbos ir prisidėjimo išpopuliarinti ir pritraukti turistų į šias rytų Pabaltijo šalis. Tik šalies, regiono valdžiai, susikooperavusiems verslams kaip asociacija "Telšių turizmo klasteris" ir panašiai, Vokietijos ir Lietuvos turizmo agentūroms, kartu dedant pastangas ir investuojant tiek materialinius, tiek žmogiškuosius išteklius galima sulaukti didėjančių turistų srautų iš Vokietijos.

Po oficialių susitikimų vyko individualūs turizmo verslo atstovų pokalbiai ir ryšių užmezgimas. Tikimasi jei ne šiandien, tai rytoj šios misijos metu užmegztos pažintys duos naudingų vaisių.