Tarptautinė turizmo ir aktyvaus laisvalaikio paroda „Adventur 2023“ – galimybės ir naujienos Lietuvos turizme

01/30/2023

10-oji tarptautinė turizmo ir aktyvaus laisvalaikio paroda "Adventur 2023"

Paskutinį sausio mėnesio savaitgalį Lietuvos parodų ir kongresų centre "Litexpo" įvyko kasmetinė, o šiais metais ir jubiliejinė 10-oji tarptautinė turizmo ir aktyvaus laisvalaikio paroda "Adventur 2023", kurioje dalyvavo ir asociacijos „Telšių turizmo klasteris“ atstovai.

Tris dienas vykstanti paroda prasidėjo gražiu atidarymo renginiu, kurio metu buvo įteikti "Turizmo sėkmingiausiųjų 2022" apdovanojimai, kitaip dar vadinami turizmo "Oskarai". Septyniose apdovanojimų kategorijose, tokiose kaip "Sėkmingiausia 2022 metų turizmo traukos vietovė", "2022 metų turizmo ambasadorius", "Sėkmingiausias 2022 metų turizmo projektas" ir kitose, nugalėtojams buvo įteikti apdovanojimai - palankų vėją simbolizuojančios vėtrungės.

Atvykstamojo turizmo verslo misija "Buy Lithuania 2023"

Parodos "Adventur 2023" metu, sausio 27 dienos pirmoje pusėje, įvyko Tarptautinis turizmo renginys "Buy Lithuania 2023", kurį organizavo Nacionalinė Lietuvos turizmo skatinimo agentūra "Keliauk Lietuvoje". Tai buvo didžiausias atvykstamojo turizmo renginys Lietuvoje, subūręs draugėn 90 Europos kelionių organizatorių, turizmo įmonių atstovų, kelionių pramonės ekspertų ir agentų bei vietinių Lietuvos turizmo paslaugų tiekėjų ir kelionių organizatorių. Verslo misijoje dalyvavo 30 atstovų iš Vokietijos, Italijos, Ispanijos, Prancūzijos, Belgijos, Nyderlandų, Lenkijos, Suomijos, JK ir Izraelio. Užsienio svečiai atvyko susipažinti su turizmo galimybėmis Lietuvoje, atrasti naujus turizmo produktus ir paslaugas, potencialius bendradarbiavimo partnerius. 

Dar nespėjus Lietuvos atvykstamojo turizmo lygiui pasivyti iki pandeminio lygio, prasidėjus karui Ukrainoje užsienio turistai pradėjo atšaukinėti keliones į Lietuvą bei savo atostogų planus nukreipė į kitas "saugesnes" šalis - tokias kaip Norvegija, Švedija ir panašiai. Labiausiai į šią situaciją sureagavo turistai iš Vokietijos, Austrijos, Italijos ir kitų šalių. Kaip pokalbio metu pasidalino jau daugiau kaip 15-ka metų Lietuvoje ir kitose Baltijos valstybėse turizmo verslu užsiimantis italas Fabrizio Mazzella, turintis savo kelionių agentūrą Kaune ir organizuojantis turistams iš Italijos keliones į Lietuvą, praėjusiais 2022-ais metais jo įmonės paslaugomis pasinaudojo tik 5 italai... Tuo tarpu prieš pandeminį laikotarpį jis į Lietuvą per metus prikviesdavo 20-30 mažesnių ir didesnių grupių turistų iš Italijos.

Šis renginys ypatingai svarbus tuo, kad jo metu vyko B2B (business to business) kontaktų mugė, kurioje Lietuvos turizmo paslaugų teikėjai ir kelionių organizatoriai pristatė savo teikiamas turizmo paslaugas, produktus užsienio turizmo atstovams. Joje galėjo dalyvauti tik užsiregistravę ir patvirtinti dalyviai. Siekiant į Telšių regioną pritraukti užsienio turistus, šiame renginyje dalyvavo asociacijos "Telšių turizmo klasteris" nario, kelionių organizatoriaus MB "Tikslius" direktorė Gabrielė Pakalnytė. MB "Tikslius" buvo vienintelis Lietuvos dalyvis šiame tarptautiniame renginyje, pristatantis turizmo produktus Žemaitijoje.

Kontaktų mugėje Gabrielė susitiko su kelionių organizatoriaus "Amsalem Tours - Massaot" iš Izraelio atstove Gabriela Susanne Kolton, kelionių agentūros "Transunivers" iš Prancūzijos produktų vadovu Nicolas Isaac Dolle, kelionių agentūros "Grandits Reisen" iš Austrijos vadove Brigitta Grandits, kelionių agentūros "Ottima Reisen" iš Vokietijos produktų vadovu Antonio Giannandrea, kelionių agentūros "Opreis.nl/Mevoreizen.nl" iš Nyderlandų savininku Janas Jaapas Meenderingas bei kitais atvykusiais Europos turizmo atstovais.

Išanalizavus kontaktų mugėje dalyvaujančių Europos kelionių organizatorių siūlomų kelionių krypčių spektrą pastebėta, kad dalis jų neturi organizuojamų kelionių į Lietuvą. Tie kelionių organizatoriai, kurie turi kelionių kryptį į Lietuvą, beveik visada kelionę į Lietuvą jungia į bendrą kelionės paketą su apsilankymu Latvijoje ir Estijoje. Tokiu būdu iš užsienio atvykstantiems turistams siūloma vienoje kelionėje aplankyti iš karto tris Baltijos šalis. Tokios kelionės metu tarp lankomų objektų dominuoja Vilniaus ir Kauno senamiesčiai, Trakų pilis, Klaipėda, Kuršių Nerija, kartais dar Druskininkai, važiuojant pro šalį į Rygą aplankomas Kryžių kalnas. Deja, tiek Telšiai, tiek kiti Žemaitijos miestai nėra įtraukiami į kelionės paketą. 

Turint tikslą atkreipti Europos kelionių organizatorių dėmesį į Žemaitiją, susitikimų metu Gabrielė jiems pristatė asociacijos "Telšių turizmo klasteris" teikiamas turizmo paslaugas Telšių regione, kartu aptarė grupių atvykimo maršrutus ir bendradarbiavimo galimybes organizuojant iš užsienio atvykstančių turistų ir lankytojų grupių priėmimą Telšiuose bei kitose lankytinose Žemaitijos vietose. Ji patikino susitikimų dalyvius, jog Telšių turizmo klasteris gali būti geru partneriu priimant svečius iš užsienio nuo Labas iki Sudie. Tuo labiau, jog čia yra ką pamatyti ir patirti, ypač tiems, kurie mėgsta natūralumą ir paprastumą, žaliuojančią gamtą, ragauti vietinius patiekalus ir gėrimus, pažinti tradicinius amatus ir gyvenimo būdą.

Tad tikimės, kad atvykę svečiai perduos žinią savo šalių gyventojams, kad Lietuvoje yra saugu keliauti ir rekomenduos savo klientams aplankyti Lietuvą, o tuo pačiu į savo sudaromus kelionių maršrutus įtrauks ir Žemaitijos kraštą. Sieksime palaikyti ryšius su potencialiais partneriais, su kuriais buvo užmegzti ryšiai "Buy Lithuania 2023" renginio metu. 

Lietuvos turizmo profesionalų susitikimų renginys "Turizmo mainai 2023"

Tos pačios "Adventur 2023" parodos metu sausio 27 dienos antroje dienos pusėje įvyko kitas susitikimų renginys "Turizmo mainai 2023", skirtas Lietuvos turizmo profesionalams. Šis renginys - tai patogi platforma verslas-verslui, kur per trumpą laiką vienoje vietoje galima tiesioginio kontakto metu užmegzti naujus verslo ryšius su Lietuvos kelionių sektoriaus kolegomis. Jį organizavo Nacionalinė turizmo verslo asociacija (NTVA).

Renginyje vyko Lietuvos vietinio ir atvykstamojo turizmo kelionių organizatorių bei turistų apgyvendinimo, maitinimo, pramogų ir pažintinių programų organizatorių susitikimai. Juose galėjo dalyvauti tik iš anksto užsiregistravę ir patvirtinti dalyviai. Šiame "Turizmo mainai 2023" renginyje Telšių kraštą atstovavo kelionių organizatoriaus MB "Tikslius" komercijos direktorė Aušra Pakalnienė. Renginio metu bendrauta su VšĮ "We love Lithuania", MB "Litintour", UAB "Mūsų odisėja", Klaipėdos, Šiaulių, Joniškio ir kitų rajonų turizmo centrais bei turizmo paslaugas teikiančiomis įmonėmis, aptartos bendradarbiavimo galimybės.

Lietuvos "TravelTech" forumas

Šiais metais pirmą kartą turizmo parodos "Adventur 2023" metu vyko "TravelTech" forumas. Pasak Litexpo direktoriaus J. Bortkevičiaus, per pastaruosius metus turizmo industrija gerokai pasikeitė, joje įvyko daug pokyčių, buvo įdiegta daug inovacijų.

Forumo metu diskutuota apie informacinių technologijų inovacijų panaudojimą kelionės planavimo ir užsakymo procese - kad jis būtų patogus ir greitas, suteiktų keliautojui jam reikiamos informacijos, o tuo pačiu sutaupytų laiko ir pinigų. Žinoma prie to neturi būti pamirštamas svarbus elementas - duomenų sauga ir kaip tai turi būti valdoma.

Taip pat forumo metu buvo pristatytos lietuvių kuriamos turizmo informacinės naujovės - Lietuvos užsienio reikalų ministerija pristatė mobiliąją programėlę Keliauk saugiai, UAB "Travel deli" pristatė kuriamą kelionių gidą Lietuvoje lietuvių kalba Guide 24/7 ir kiti technologiniai projektai.

Akimirkos iš turizmo parodos "Adventur 2023"

Visa turizmo paroda buvo suskirstyta į tris tematines grupes ir išdėstyta atskirose salėse. Pirmoje ekspozicijoje "Atrask pasaulį" įvairios skrydžių bendrovės, vietiniai ir užsienio kelionių organizatoriai pristatė įdomias ir viliojančias poilsines bei pažintines keliones į užsienio šalis. Antrojoje ekspozicijoje "Poilsiauk aktyviai" buvo galima apžiūrėti įvairių vandens, žūklės, laisvalaikio priemonių - baidarių, irklenčių, motorinių valčių, kemperių ir dar daug kitų įdomių dalykų.

Trečiojoje ekspozicijoje "Pažink Lietuvą" pristatytos keliavimo ir poilsiavimo galimybės Lietuvoje. Gražūs, informatyvūs ir siūlantys kažką paragauti, įsigyti, sužinoti atskirų miestų, rajonų, kaimo, sveikatingumo turizmo bei asociacijų ir turizmo klasterių stendai traukė domėtis savo šalimi, iš anksto planuoti atostogas bei laisvalaikį Lietuvoje.

Apžiūrėjus ryškų Telšių parodos informacinį stendą patraukėme pasidairyti po kaimyninių miestų stendus. Mažeikių stende sužinojome apie tame mieste šiais metais atidarytą gramofonų muziejų. Plungės stende ragavome nuostabaus skonio žolelių arbatos. Paskelbus Tauragę 2023-ųjų Lietuvos kultūros sostine, Tauragės stende perėjome kultūros muitinę ir gavome vizą-leidimą dalyvauti kultūros sostinės renginiuose!

Ypatingai malonu buvo aplankyti Biržų turizmo klasterio stendą, atstovaujantį Biržus. Šiemet šis klasteris švenčia jubiliejinį 10-ties metų įkūrimo minėjimą! Tai yra pirmasis turizmo klasteris, įkurtas Lietuvoje ir sėkmingai veikiantis iki šios dienos. Suprantama, jog tik susiklausiusi, stipri, norinti kartu dirbti ir kurti bendrus projektus komanda gali švęsti tokį gražų veiklos jubiliejų.

Tad keliaukime, pažinkime ir mėgaukimės gerais kelionių įspūdžiais!