20-tąjį veiklos jubiliejų švenčianti „Gražinos sodyba“
Ruduo - turtingas gamtos teikiamu derliumi. Bet ne tik. Asociacijos "Telšių turizmo klasteris" nariams - tai įvairių sukaktuvių laikas. Šeštadienį atšventę verslo ir restorano "Šatrijos legenda" ketvirtąsias įkūrimo metines, sekmadienį, rugsėjo 6 d., skubėjome į "Gražinos sodyba" dvidešimties metų veiklos jubiliejaus minėjimą. Į šventę sodyboje susirinko didelis būrys draugų, artimųjų, kitų svečių iš visos Žemaitijos, norinčių pasveikinti sodybos šeimininkę Gražiną su šia gražia sukaktimi. Renginys vyko ant sodybai priklausančiame rekreaciniame parke esančio Baro kalno. Čia, nuostabios gamtos apsuptyje, netrūko nieko - nei pramogų, nei skanių žemaitiškų vaišių. Šventės dalyviai čia jautėsi laisvai, mėgavosi renginio programa.
Taigi, kokia gi ta dvidešimties metų sodybos veiklos istorija? Apie tai su šypsena savo išskirtiniu interviu su mumis dalinasi "Gražinos sodyba" įkūrėja ir savininkė Gražina Gaižauskienė.
– Sakykite, Gražina, kuo Jūs užsiėmėte prieš tapdama šios nuostabios sodybos savininke?
– Visą gyvenimą knygos buvo mano meilė. Darbinė biografija prasidėjo Raseinių rajono kaimo bibliotekoje, kur dirbau 5 metus. Vėliau 35 metus dirbau Telšių Žemaitės gimnazijoje, dar keletą metų Kurčiųjų mokykloje. O pastarieji 20 metų lėkte pralėkė dirbant kaimo turizmo sodyboje, kur turėjau susipažinti su man visiškai nepažįstama veikla. Teko pastudijuoti mokslo vadovėlius apie kaimo turizmą, ekonomiką ir psichologiją.
– Su kokiomis mintimis pradėjote kurti šią sodybą? Kas paskatino Jus imtis savo verslo?
– Didžiausia mano svajonė buvo gyventi mano senelių sodyboje. Ten bėgo mano vaikystės vasaros, ten buvo pažįstamas kiekvienas kampas senovinėje jaujoje ar žemuogių pievelėje pamiškėje. Deja, tarybiniais laikas vykdyta melioracija sodybą su didžiuliu sodu, galingų eglių užtvara nuo vėjo, namu ir ūkiniais pastatais nušlavė nuo žemės paviršiaus. Jeigu pažvelgsite nuo Baro kalno į pakalnę, pamatysit kokia nuostabiai graži Žemaitijos žemė. O toj pakalnėj stovėjo mano senelių ir prosenelių namai.
Atpūskų kuskelėm eivas apsidonksta,
Roc ateina babūni monis pasitikt,
Čia tap tol nu žemis, tap natol i dongu...
Unt babūnis kalna noru pasilėkt.
(Iš interneto platybių...)
Apsidžiaugiau, kai prieš 30 metų radome pirkti namelį netoli nuo buvusios senelių sodybos. Čia buvo gamtinis landšaftinis draustinis ir vieta buvo graži ne tik mums, bet ir draugams. O dėl didelės erdvės ši vieta labai patiko mūsų vaikams ir jų draugams. Po truputį pradėjome čia kurtis - pasistatėme pirtelę, pradėjome organizuoti vaikų vasaros stovyklas. Laikui bėgant plėtėsi klientų ratas, didėjo poreikiai. Tada sodybos svirne įrengėme pobūvių salę, kurioje talpinami pobūviai iki 80 asmenų. Bet aš visada svajojau apie sodybą, skirtą šeimų poilsiui. Manau, kad mūsų rekreacinis parkas miške padės įgyvendinti šią svajonę. Čia ruošiamas namelis šeimai arba vienišiams, kurie norės pagyventi gamtos tyloje.
– Verslo kelias yra nelengvas. Norint aprėpti šitiek darbo, reikia turėti nemažai padedančių rankų. Su kokiais iššūkiais Jums teko susidurti kuriant nuosavą verslą? Kas Jums padeda tvarkyti šitokį didelį sodybos plotą?
– Didžiausias iššūkis svajonėms yra jų įgyvendinimas. Gali visko prigalvoti, bet svajonės ir liks svajonėmis, jei nebus veiksmo, jei nebus pagalbininkų ir lėšų. Paskolos nebuvo džiuginantis faktas, bet būtinas. Ne ką lengviau buvo ir su pagalbininkais. Niekas netikėjo tuo verslu, net artimieji. Esu dėkinga marčiai Rositai, kuri gal taip pat netikėjo juo, bet nuo pat pradžių ėjo šalia manęs ir padėjo kaip tik galėjo. Dabar, esant sunkesniam bei atsakingesniam darbui padeda visi vaikai, marčios ir jau paaugę anūkai. Marti Alvida kartu su manimi gamina žemaitiškus patiekalus ir jai labai gerai sekasi. Jau penkti metai pas mus dirba puiki pagalbininkė Irutė Čėsnienė, ja galiu pasitikėti kaip pati savimi.
– Iš Jūsų klientų gerų ir šiltų atsiliepimų suprantame, kad Gražinos sodyboje tikrai malonu apsistoti poilsiui, švęsti įvairias šventes. Kokias paslaugas teikiate savo klientams?
– Šiuo metu sodyboje teikiame svečių apgyvendinimo,
pirties ir kubilo nuomos, dažasvydžio žaidimo paslaugas, organizuojame įvairias
edukacines programas, vaikų ir suaugusių stovyklas, nuomojame patalpas
pobūviams, šeimos šventėms. Svečiai priimami individualia ir grupėmis.
– Tikriausiai karantino laikotarpis pristabdė Jūsų
aktyvią veiklą. Bet gal jis turėjo savo šviesių atspalvių?
– Karantino metu gyvenome pagal karantino taisykles - sodyba buvo uždaryta ir klientų nepriiminėjome. Tačiau tas laikas buvo išnaudotas labai produktyviai ir mes per tą laikotarpį padarėme pilną svirne esančios didžiosios salės remontą!
– 20 metų Gražinos sodybai - tai tikrai įspūdinga. Kaip šiandien laikosi Jūsų sodyba? Kas Jus skatina eiti pirmyn ir tęsti savo veiklą?
– Šiandien truputį lengviau. Paskolos pamažu eina į pabaigą. Didieji darbai padaryti. Liko pastatų remontai, aplinkos priežiūros darbai ir kasdienis darbas su klientais. Aišku, kiekvieni metai reikalaus naujų darbų ir investicijų, bet palieku jaunimui planuoti sodybos ateitį. Jie turi įdomių projektų ir minčių. O man duok Dieve pabaigti savo sumanymus. Džiaugiuosi, kad mano vietoje liks tie, kurie čia gyveno ir dirbo, kuriems brangi ta vieta ir pažįstamas tas verslas. Tai mane skatina vis dar eiti pirmyn.
– Ačiū, miela Gražina, už atvirumą. Asociacijos "Telšių turizmo klasteris" vardu linkime Jums ir Jūsų sodybai dar daug gražių metų ir neblėstančio entuziazmo!