Jaunimo kūrybiškumo skatinimas: pažintis su apyrankių istorija ir gamybos procesu
Telšių socialinių paslaugų centro Telšių dienos centre liepos 16 dieną buvo pristatyta jaunųjų kūrėjų – dienos centrą lankančių vaikų, kūrybinių dirbtuvių metu sukurtų odinių apyrankių paroda. Tai beveik dvi savaites vykusio projekto "Apyrankių istorija, simbolika ir interpretacijos" baigiamasis renginys.
VšĮ "Telšių menų inkubatorius", vienas iš asociacijos "Telšių turizmo klasteris" narių, nuolat aktyviai vykdo įvairių meninių ir kūrybinių projektų įgyvendinimą. Šį kartą bendram projektui susitelkė VšĮ "Telšių menų inkubatorius" ir Telšių socialinių paslaugų centras. Projektas dalinai finansuojamas Kultūros rėmimo fondo lėšomis finansuojamos programos "Tolygi kultūrinė raida", Tolygios kultūrinės raidos įgyvendinimo Telšių apskrityje prioriteto "Kūrybinių iniciatyvų skatinimas", bei Telšių rajono savivaldybės.
Vykusio projekto tikslas – atskleisti bei skatinti Telšių socialinių paslaugų centrą lankančių vaikų ir jaunimo kūrybiškumą per pažintį su istorija, senųjų amatų technologijomis bei praktinius užsiėmimus naudojant šiuolaikines technologines priemones: odos graviravimą lazeriu, metalinių detalių pritaikymą. Projektinės veiklos metu VšĮ "Telšių menų inkubatorius" jaunieji menininkai rezidentai siekė sužadinti jaunų žmonių susidomėjimą menais, įtraukti juos į kūrybinę veiklą, parodyti saviraiškos galimybes.
Pirmiausiai projekto dalyviai apsilankė Žemaičių muziejuje "Alka" ir edukacinio užsiėmimo metu susipažino su muziejaus eksponatais – apyrankėmis, segėmis ir kitais dirbiniais. Tai buvo įdomi patirtis pamatyti tikrus, archeologinių kasinėjimų metu rastus daiktus, kuriuos senaisiais laikais nešiojo tuo laiku gyvenę žmonės. Apyrankė yra vienas seniausių moterų, o kartais ir vyrų, rankų papuošalas. Ji pradėta gaminti jau akmens amžiuje, todėl jos istorija yra labai turtinga tiek naudotų medžiagų įvairove, tiek paskirtimi, tiek dizainu. Tai papuošalas, turintis puošybinę, praktinę, gynybinę ar net magišką reikšmę. O apyrankių kūrimui ir anksčiau, ir dabar naudojamos įvairiausios medžiagos: akmuo, mediena, stiklas, molis, gyvūnų kaulai ir ragai, oda, geležis, spalvotieji bei brangieji metalai ir kita. Jos dekoruojamos įvairiais pusbrangiais, brangiaisiais akmenimis, ornamentais atitinkančiais tam tikrą amžių laikotarpį. Apyrankių gamybai naudotų ir dabar vis naudojamų technologijų gausa leidžia sukurti bei realizuoti išskirtinio dizaino gaminius.
Vėliau dvi dienas VšĮ "Telšių menų inkubatorius" patalpose vyko teorinis ir praktinis seminaras tema "Archajiniai odos dirbinių dekoravimo būdai", kurį vedė humanitarinių mokslų daktaras doc. dr. Arūnas Puškorius. Seminaro metu jis vaikams pristatė senuosius odos išdirbimo būdus, odos panaudojimo galimybes, papasakojo ir parodė kaip ir kokie buvo gaminami patys pirmieji apavai, rankinės, žaislai iš odos. Vaikai susidomėję klausėsi įdomiai pateiktos informacijos, aktyviai įsijungė į diskusiją, atsakinėjo į užduodamus klausimus. Jie galėjo patys apžiūrėti ir savo rankomis pačiupinėti rankines, batus, pasiūtus pagal archeologinių kasinėjimų metu atrastus senovinius modelius. Tai sužadino jų vaizduotę ir paruošė juos praktinei projekto daliai.
Po seminaro vyko kūrybinės dirbtuvės. Jų metu projekto dalyviai, panaudodami įvairią gamybos techniką, patys gamino įvairaus dizaino ir modelio apyrankes. Kūrybinėms dirbtuvėms vadovavo viena iš projekto iniciatorių ir dalyvių, VšĮ "Telšių menų inkubatorius" rezidentė, juvelyrė Neringa Pučkoriūtė. Pirmiausia buvo apgalvojami apyrankių modeliai, ruošiami eskizai būsimų apyrankių gamybai. Vėliau vyko pačių apyrankių gamybos procesas, į kurį projekto dalyviai sutelkė visas savo pastangas ir išliejo visą savo kūrybą: pagamino įvairaus modelio ir dizaino apyrankes, dekoruotas spalvomis, lazerio piešiniais, ornamentais. Galutiniu rezultatu buvo patenkinti ne tik projekto iniciatoriai, bet ir vaikai. Baigiamojo renginio metu Telšių dienos centre jaunieji kūrėjai didžiavosi pristatydami savo sukurtas apyrankes. "Kūrybinės dirbtuvės – nuostabi veikla, galinti įkvėpti tiek jaunus, tiek suaugusius žmones atskleisti savo meninius sugebėjimus ir fantaziją", – džiaugėsi N. Pučkoriūtė.
VšĮ "Telšių menų inkubatorius"
direktorė Palma Urbanavičienė kabėdama apie projektą, paminėjo, kad šiuo
projektu taip pat buvo siekiama atkreipti dėmesį į jaunus žmones, kurie lankosi Telšių
dienos centre, ir kuo daugiau jų įtraukti į kūrybinę veiklą taip nors truputį sumažinant
socialinę atskirtį tarp jaunimo, kuris lanko dailės mokyklą ar kitokius su menu
susijusius būrelius, ir jaunimo, kuris neturi tokios galimybės. Direktorė
patikino, kad tai ne paskutinis toks projektas, ir ateityje bus ieškoma daugiau
galimybių jaunų žmonių kūrybiškumo ugdymui.