Nuo Labas iki Sudie: tarptautinio Erasmus+ projekto dalyvių viešnagė Telšiuose

10/13/2022

Spalio 12 dieną Telšiuose svečiavosi Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos moksleiviai ir mokytojai kartu su savo svečiais - mokiniais ir mokytojais iš Ispanijos, Turkijos ir Estijos. Visi kartu jie dalyvauja tarptautiniame Erasmus+ projekte ,,Achieving Capability Together“, kuriame mokiniai ugdo įvairius gebėjimus drauge su savo bendraamžiais iš kitų šalių. Lietuvoje vykusio susitikimo tema - pažintis su Žemaitijos krašto tradicine muzika, dainomis ir šokiais.

Numatydami projektines veiklas Lietuvoje Ramučių gimnazijos mokiniai pasirinko aplankyti ir savo svečiams parodyti Telšius. Padėti suplanuoti viešnagę Telšiuose jie pasitelkė mus, Telšių turizmo klasterį. Parengėme jiems dienos užimtumo programą ir rūpinomės sklandžiu jos įgyvendinimu nuo Labas iki Sudie.

Žinoma, pirmiausia norima apžiūrėti Žemaitijos sostinę Telšius, kuriuose labai glaudžiai persipina kelių šimtų metų istorija, architektūra ir menas. Tad 40-ies asmenų grupė, kartu su angliškai kalbančiu gidu, pasileido Telšių miesto gatvelėmis į ekskursiją "Telšiai - istorijos ir meno miestas". Organizuoti ekskursiją didelei grupei Telšių turizmo klasteriui nėra iššūkis, nes kiekvienam ekskursijos dalyviui duodama moderni ir patogi gido sistema - tai įranga, kurios pagalba žmogus, būdamas toliau nuo gido, puikiai jį girdi, gali nevaržomai paėjęs toliau nuo grupės fotografuoti ar atsisėdus ant suoliuko pailsėti.

Apžiūrėję miesto puošmenas - bažnyčias, Žemaičių sieną, Telšių ješivą, Žemaitijos gaublį, miesto amfiteatrą ir kitus objektus, svečiai užsuko į kavinukę pailsėti bei pasimėgauti kvapnios kavos puodeliu bei skaniais ledais. Vėliau, nusileidus laiptais žemyn, svečiai pasivaikščiojo Masčio ežero pakrante ir pasigrožėjo auksinio rudens spalvomis pasipuošusio ežero panorama.

Atėjo laikas Ramučių gimnazijos moksleiviams savo svečius iš užsienio šalių supažindinti su Žemaitišku kulinariniu ir folkloriniu paveldu. Tad nuvykę į netoli Telšių esančią Telšių turizmo klasterio nario kaimo sodybą visi degustavo tradicinio žemaitiško maisto - cibulynę, kanapynę, kastinį, šmakalą, patarmasą ir kitus patiekalus, kuriuos mūsų močiutės gamino savo virtuvėse. Įdomiais pavadinimais ir dar įdomesniais skoniais stebėjosi užsienio svečiai. Nedrąsiai, po truputį ragaudami žemaitiškų patiekalų, jie atskleidė sau nepatirtus skonius ir jų derinių interpretacijas. Iš tuštėjančių lėkščių supratome, kad svečiams patiko natūralus žemaitiškas maistas ir jie vis drąsiau jį valgė. Tad nei vienas iš sodybos neišvažiavo alkanas.

Na, o pasistiprinus laikas buvo pajudėti. Edukacijos "Žemaitē XIX omžiou: dainas, toncē, pastrajē, rokunda" metu muzikos akordai išjudino visus pakilti nuo kėdžių ir įsijungti į šokio ritmą. Telšių turizmo klasterio narės tautiniais rūbais apsirengusios profesionalios lietuvių liaudies dainų ir šokių atlikėjos pamokinti ir vedami visi įsijungė į bendrą ratelį ir mokėsi šokti žemaitiškus šokius "Oira", "Blezdingelė", "Gransveras", "Ubladė" ir dar keletą kitų. Tai buvo puiki generalinė repeticija prieš paskutinę projekto dieną vyksiantį baigiamąjį renginį, kuriame visi projekto dalyviai moksleiviai turės šokti lietuvių liaudies šokius ir lietuviškai dainuoti išmoktą liaudies dainą.

Taigi, diena Telšiuose baigėsi su gera nuotaika. Džiaugiamės, kad tarptautinio Erasmus+ projekto dalyviai iš čia išsivežė daug gerų emocijų ir jos jiems ilgai primins apie Lietuvoje esantį jaukų Žemaitijos miestą, čia gyvenančius malonius žmones. Tikimės, kad jie norės čia sugrįžti dar ne kartą. O mes, Telšių turizmo klasterio kolektyvas, lauksime jų sugrįžtant su naujomis programomis ir naujais laisvalaikio praleidimo pasiūlymais.