Pažintis su Žemaitija: kodėl Telšiai – antroji Roma ir ką ten veikia 47 meškos?

07/13/2019

Prieš 800 metų pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas Žemaitijos (Samogitia) vardas. Nuo to laiko šis istorinis regionas reikšmingai prisidėjo prie visos Lietuvos ir Baltijos šalių formavimosi. Už karūną karalius Mindaugas mainais į taiką Vokiečių ordinui atidavė žemaičių žemes, kurios jam nė nepriklausė. Susivieniję ir įkūrę Žemaičių žemių konfederaciją jie pasipriešino kryžiuočiams - 1260 metais vykusiame Durbės mūšyje sutriuškino Vokiečių ordiną. Kone 200 metų priešinęsi krikštui žemaičiai parodė savo galingą kaip ir jų simbolio -meškos - charakterį.

Net ir stipriai nukraujavę žemaičiai nepasidavė - visuotinio Bažnyčios susirinkimo metu 1415-1416 metais Konstance (dabartinėje Vokietijoje), šešiasdešimties žemaičių bajorų delegacija įteikė garsųjį skundą dėl nuolatinių kryžiuočių puldinėjimų ir skriaudų.

"Į Konstancą nuvykę žemaičiai pakeitė krikšto tvarką, kuri buvo tokia: atėjau, nugalėjau, pakrikštijau ir valdau. Žemaičiai savo unikaliu sugebėjimu pasipriešinti krikštui pakeitė taisykles - pirma reikia atsiklausti žmogaus ir, gavus jo apsisprendimą, krikštyti", - pasakojo Telšių miesto architektas Algirdas Žebrauskas.

Visą straipsnį skaitykitehttps://www.lrytas.lt/gamta/zeme/2019/07/13/news/pazintis-su-zemaitija-kodel-telsiai-antroji-roma-ir-ka-ten-veikia-47-meskos--11080138/