Tarptautinio Erasmus+ projekto dalyviai iš Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos vėl Telšiuose!

02/10/2023

Neapsakomai malonus jausmas, kai gali būti jaunimo naujos, tarptautinės patirties dalimi. Ir dar maloniau, kai pateisinus užsakovo lūkesčius pirmą kartą, jis sugrįžta pasitikėdamas tavimi ir žinodamas, kad viską padarysi geriausia, ką gali, kad būtų įdomu, turininga ir kažkas nauja.

Tad vasario 8 dieną Telšiuose vėl sulaukėme svečių iš Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos, kurie pirmą kartą pas mus svečiavosi praėjusių metų spalio mėnesį. Šį kartą jie atvyko jau su kito Erasmus+ projekto Digital Cultural Heritage Through XXI Century Skills (Skaitmeninis kultūrinis paveldas XXI amžiaus įgūdžių kontekste) dalyviais, vadovaujami šio projekto koordinatorės, gimnazijos direktoriaus pavaduotojos ugdymui, anglų kalbos mokytojos Vitos Mėlenienės. Šiame projekte dalyvavo partneriai iš 6 šalių - Lietuvos, Italijos, Ispanijos, Portugalijos, Estijos ir Turkijos. Ir jų šį kartą buvo dar daugiau - net 50 mokytojų ir mokinių vienu metu!

Šio projekto tikslas - supažindinti mokinius su Europos kultūra pasirinktais aspektais ir kartu pagerinti jų bei mokytojų skaitmenines kompetencijas. Per projekte numatytas veiklas siekiama didinti mokinių sąmoningumą apie Europos pilietiškumo, kultūros paveldo svarbą, skatinti kūrybiškumą, įgūdžių ugdymą, problemų sprendimą per formalų ir neformalų švietimą, kurti naują skaitmeninį produktą - elektronines knygas tradicinės muzikos ir šokių, istorinio paveldo, gamtos istorijos ir kitose srityse, panaudojant tam XXI amžiaus žmogiškuosius įgūdžius. Šio projekto įgyvendinimas jo dalyviams yra išskirtinis, nes jis buvo patvirtintas ir prasidėjo Covid-19 kontekste. Neatsižvelgiant į tai projekte numatytos veiklos turėjo būti įgyvendintos, todėl judėjimo apribojimo laikotarpiu buvo organizuojami virtualūs projekto partnerių susitikimai. Jų metu mezgėsi ne tik dalyvių draugystė, bet ir nuotoliniu metu buvo mokomasi partnerių tautinių šokių, vykdomos kitos projekte numatytos veiklos.

Taigi, tą dieną Telšiuose projekto dalyvių iš Ramučių gimnazijos laukė Telšių turizmo klasterio sudaryta turininga dienos programa nuo Labas iki Sudie. Po apsilankymo Platelių šaltojo karo muziejuje, didelis autobusas įsuko į automobilių stovėjimo aikštelę netoli Telšių turizmo klasterio nario Telšių menų inkubatoriaus, kuriame projekto dalyviams buvo numatyti edukaciniai užsiėmimai-kūrybinės dirbtuvės. Menų inkubatorius - tai vieta, kurioje susipina menas ir verslas. Jis įsikūręs nuostabioje vietoje prie Masčio ežero pakrantės senojoje Amatų mokykloje, kurioje jau nuo 1931 metų vyko profesionalūs dailės, dizaino, medžio, akmens apdirbimo ir kitų amatų mokymai. Čia juos su Labas pasitiko klasterio vadovas Romualdas Kačerauskas, pasveikino atvykusius inkubatoriaus direktorė Palma Urbonavičienė.

Didžiojoje menų inkubatoriaus salėje projekto dalyvių jau laukė pasiruošę penki edukacijų vadovai - įvairių sričių profesionalūs menininkai. Pasivaišinus šviežiomis bandelėmis ir karšta arbata visa grupė pasidalino į 5 mažesnes grupes po 10 asmenų ir, pagal iš anksčiau pasirinktą edukacijos sritį, sėdosi prie atitinkamu numeriu pažymėtų stalų. Kiekvieną grupę sudarė mokiniai ir mokytojai iš įvairių projekte dalyvaujančių šalių, tad kūrybinė veikla vyko bendrai su naujais tarptautiniais draugais. Kūrybinių dirbtuvių metu dalyviai šiek tiek prisilietė, susipažino su tam tikros meno rūšies ypatumais, patys savo rankomis pasigamino pasirinktą meno kūrinį. Tam buvo suteiktos visos reikalingos priemonės.

Pirmoji grupė turėjo kūrybinę piešimo ant stiklo edukaciją "Emocija ant stiklo". Jos metu kiekvienas dalyvis, panaudojant tam tikrą techniką ir specialius dažus bei padedamas klasterio aktyvaus partnerio, profesionalaus stiklo meistro Vyganto Paulausko, iš savo vaizduotės kūrė individualų atviruko dydžio stiklo piešinį.

Antroji grupė turėjo kūrybinę piešimo ant akmens edukaciją "Prakalbink akmenį". Jos metu kiekvienas dalyvis specialiais dažais ant Baltijos jūros bangų nugludinto akmenėlio tapė savo kūrybos piešinį. Akmens forma ne vienam pasufleravo mintį kas ant jo gali būti nupiešta.

Trečioji grupė turėjo kūrybinę šilko marginimo edukaciją "Nenuspėjamas spalvų pasaulis". Tai paprastesnis šilko tapybos variantas, kuriam nereikia jokių piešimo įgūdžių. Kiekvienas dalyvis specialiais įvairių spalvų šilko dažais, naudojant tam tikrą metodiką, margino nedidelę šilko skarelę.

Ketvirtoji grupė turėjo kūrybinę polimerinio molio lipdymo edukaciją "Gražioji uogelė". Jos metu kiekvienas dalyvis iš molio lipdė sau patinkančias uogas ir kitokias formas. Nulipdyti dirbiniai buvo iškepti specialioje krosnelėje, o atvėsinus juos pagal pasirinkimą suverti ant odinių virvelių kaip pakabutis ant kaklo ar apyrankė.

Penktoji grupė turėjo kūrybinę dailės edukaciją "Pažintis su monotipija". Jos metu kiekvienas dalyvis kūrė savo komiksą naudodamas vieną iš grafikos technikų - monotipiją. Pasitelkdami stiklą, pieštukus ir kitas priemones sukūrė nenuspėjamą, vienetinį ir tapybą, ir piešinį primenantį atspaudą.

Visi dalyviai - tiek mokytojai, tiek mokiniai, su įdomumu pasinėrė į kūrybinę veiklą. Baigus savo užsiėmimą, dalyviai domėjosi ir kitomis edukacijomis, o kai kurie net išbandė ir po antrą edukaciją. Skirtas laikas kūrybinėms dirbtuvėms prabėgo nepastebimai. Jų pabaigoje visi turėjo pasigaminę savo rankų darbo meno dirbinį, kuris bus mielas suvenyras priminsiantis jiems išvyką į Telšius, o gal net maža dovanėlė atminčiai naujam draugui, su kuriuo susipažino šio projekto metu.

Po kūrybinių dirbtuvių didysis autobusas pasuko link Telšių turizmo klasterio nario Gražinos Gaižauskienė sodybos, kur visų laukė soti žemaitiško maisto degustacija. Čia jie ragavo šios sodybos šeimininkės paruoštos cibulynės, kastinio, kanapynės, karštų bulvių su lupenomis, šmakalo, patarmaso ir kitų žemaitiškų patiekalų. Visi rado sau patinkantį patiekalą ir nei vienas neišvyko iš sodybos alkanas.

Na, o programos pabaigoje projekto dalyviai turėjo žemaitišką pasibuvimą "Žemaitē XIX omžiou: dainas, toncē, pastrajē, rokunda". Jį vedė tautiniais drabužiais pasirėdžiusi Telšių turizmo klasterio narė Diana Bomblauskienė - profesionali žemaitiško folkloro atlikėja, nuostabaus balso savininkė. Jo metu projekto dalyviams buvo pristatytas žemaičių būdas, kalba, tautinis kostiumas. Neapsieita ir be XIX amžiaus žemaitiškų tradicinių dainų ir šokių. Armonikos ir būgno akordai išjudino visus mokinius ir mokytojus kibtis į ratelį ir pasiduoti šokio ritmui. Po energingų, įdomių ir įtraukiančių žemaitiškų šokių visi buvo pavargę, bet džiaugsmingai nusiteikę.

Kaip bebūtų liūdna, diena baigiasi ir reikia pasakyti Sudie. Tikimės, kad ši diena Telšiuose mūsų svečiams iš tarptautinio projekto buvo įsimintina, pilna naujų patirčių ir gerų emocijų. Lauksime Jūsų vėl atvykstančių su naujais projektais ir naujais jų dalyviais! O mes, Telšių turizmo klasteris, paruošime Jums turiningą laisvalaikio dienos programą Telšiuose! Tad sakome Iki susitikimo!