Telšių menų inkubatorius – oazė, kurioje susipina menas ir verslas

08/25/2021

Jau daug kas girdėjo, kad Telšiai vadinami menų miestu, ir ne vienas jau matė, kad šis miestas iš ties yra paliestas ne vieno kūrybingo menininko rankų. Gatvės, aikštės, bažnyčios ir kitos erdvės papuoštos čia baigusių studijas, gyvenančių ir dirbančių menininkų sukurtais meno dirbiniais. Taip pat Telšiuose gimsta ir mažesni dizaino, juvelyrikos, mados ir kiti meno kūriniai, gaminami pagal individualius užsakymus. 

Norėdami susipažinti ir iš arčiau pamatyti bei pajausti kūrybinę aplinką, rugpjūčio 24-tosios popietę asociacijos "Telšių turizmo klasteris" nariai asociacijos nario VšĮ "Telšių menų inkubatorius" kvietimu apsilankė šiame inkubatoriuje. Menų inkubatorius - tai lyg bičių avilys, kuriame plėtojasi įvairių rūšių kūrybinė industrija. Čia šiuolaikiška įranga aprūpintose metalo dirbtuvėse, juvelyrikos centruose, rūbų, baldų dizaino studijose ir dirbtuvėse, biuruose ir kitose patalpose meno žmonės atsiduoda kūrybai bei vystyto savo verslus.

Su dideliu smalsumu pirmiausia aplankėme juvelyro-dizainerio Sigito Rekašiaus nedideles jaukias dirbtuves. Čia jis kuria rankų darbo vienetinius, autorinės juvelyrikos papuošalus. Susižavėjusiomis akimis apžiūrėjome jo paskutinį padarytą darbą - segę iš nemažo gintaro, inkrustuoto brangiaisiais metalais ir akmenimis. Šiam unikaliam dirbiniui nuo idėjos subrandinimo iki pagaminimo prireikė net metų, tačiau to buvo verta tiek laukti. Taip pat juvelyras supažindino su juvelyrinių dirbinių prabavimu - kokybės garanto suteikimu iš tauriųjų metalų ir brangakmenių pagamintiems gaminiams. 

Vėliau apžiūrėjome baldų dizaino studijos "Dizaino kalvė" dirbtuves, kurioms vadovauja baldų dizaineris Kristupas Pučekas. Šviesios, šiuolaikiškos, erdvios dirbtuvės kvepia mediena ir medžio laku. Buvo įdomu pažiūrėti patį įmantraus dizaino pastatomosios spintelės gamybos procesą, išgirsti kai kurias medžio gaminių gamybos subtilybes, dizainerio patirtį dirbant užsienio rinkose, dalyvaujant tarptautinėse parodose. 

Neaplenkėme ir kitos juvelyrės, studijos "Varva" įkūrėjos Robertos Alkauskės, gaminančios išskirtinio neobaltiško dizaino papuošalus iš sidabro ir natūralių, gamtoje randamų medžiagų - žolių, medžio šakelių, samanų, Telšių miesto simbolio bijūno ir kitų gėlių. Šios gamtinės medžiagos gamybos procese įliejamos į epoksiditinę dervą, o vėliau gauta sustingusi medžiaga pjaustoma, šlifuojama ir kitaip apdirbama, kol gaunamas norimos formos rezultatas. Ne, šitam grožiui neįmanoma atsispirti, tad paliekame studiją pasipuošusios juvelyrės kurtais dirbiniais. 

Užsukome ir į MB "Jungtinė kūrybos studija" pas juvelyrę Neringą Pučkoriūtę, kuri kuria individualius juvelyrinius ir mažosios metalo plastikos projektus. Čia susipažinome kaip juvelyrikoje pritaikomos naujosios technologijos - ji viena iš trijų meistrų Lietuvoje modeliuojanti ir realizuojanti 3D projektus itin tiksliomis penkių ašių frezavimo staklėmis.

Na, o vizito pabaigoje VšĮ "Telšių menų inkubatorius" direktorė Palma Urbanavičienė asociacijos "Telšių turizmo klasteris" nariams plačiau pristatė pačio Menų inkubatoriaus veiklą ir dalyvavimą įvairiose projektinėse veiklose kartu su čia reziduojančiais kūrėjais-menininkais. 

Taigi, Telšiai tikrai yra apdovanoti talentingų žmonių potencialu ir puikiomis sąlygomis kūrybai. Todėl Telšių turizmo klasteris kvies jaunuosius menininkus bendradarbiauti ir dalintis savo kūrybiniu potencialu bei organizuos meninius-kūrybinius edukacinius užsiėmimus į miestą atvykstantiems svečiams.