Žaliasis partnerystės tiltas: žaliuojantys medžiai vokiečių kalbos dienų ir partnerystės vardan

10/24/2020

2020 m. spalio 23 d. Telšiuose buvo "nutiestas" Žaliasis partnerystės tiltas - mieste pasodinti draugystės medžiai. Idėją sodinti medžius asociacijai "Vokiečių kalbos ir kultūros draugų klubas" padiktavo jau 5-tus metus Lietuvoje, taip pat ir Telšiuose, spalio pabaigoje organizuojamos vokiečių kalbos dienos "Ö kaip vokiškai?". 2020 m. vokiečių kalbos dienų tema "Ö kaip öko?" ir ji skirta tvarumui, ekologiškumui ir kūrybiškumui. Šio projekto iniciatoriai yra Vokietijos Federacinės Respublikos ambasada Lietuvoje, Goethe`s institutas, Centrinė užsienio švietimo sistemos valdyba, Vokietijos akademinių mainų tarnyba bei Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai. Kaip žinia, vokiečių kalba yra viena svarbiausių verslo kalbų Europos Sąjungoje, o iš Vokietijos sulaukiame daugiausia turistų ne tik Lietuvoje, bet ir Telšiuose.

Kita labai svarbi sukaktis, kurios atminimui taip pat buvo sodinamas medis - 15-a partnerystės metų tarp Telšių rajono ir Steinfurt'o apskrities Vokietijoje. Trumpai prisimenant partnerystės istoriją galima paminėti, kad 2003 m. Lietuvoje lankėsi didelė Vokietijos Šiaurės Reino Vestfalijos žemės delegacija. Į susitikimą buvo pakviesti ir Lietuvos apskričių administracijų atstovai. Telšių apskričiai atstovavo tuometinis Telšių apskrities administracijos sekretorius Vaclovas Vaičekauskas. Jis buvo vienintelis Lietuvos atstovas, kuris svečiams savo atstovaujamą apskritį pristatė vokiškai. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo vienas iš veiksnių, nulėmęs vokiečių pasirinkimą bendradarbiauti su Telšių apskritimi. 

2004 m. rudenį į Telšius atvyko Steinfurt'o apskrities atstovai ir nuo tada prasidėjo daugiau kaip 15-a metų besitęsianti partnerystė. 2005 m. spalio 27 d. Steinfurt'e buvo pasirašyta oficiali bendradarbiavimo sutartis tarp Telšių ir Steinfurt'o apskričių. 2010 m. viduryje Lietuvoje panaikintos apskričių viršininkų administracijos, tačiau bendradarbiavimas tarp Telšių regiono ir Steinfurt'o apskrities nebuvo nutrauktas - partnerytės sutarties įgyvendinimą pratęsė Telšių regioninės plėtros taryba. 2011 m. sutarties pratesimo pasirašymui į Steinfurt'ą vyko visų keturių Telšių rajono savivaldybių merai. Telšius atstovavo tuometinis meras Vytautas Kleiva.

Prie sėkmingo ir šilto bendradarbiavimo tarp Telšių ir Steinfurt'o apskrities bendruomenių atstovų prisidėjo ir tai, kad Telšiuose, susitikimų metu, visada buvo būrys žmonių, galinčių kalbėti vokiškai. 2013 m. įkurta asociacija "Vokiečių kalbos ir kultūros draugų klubas", į kurią susibūrė įvairių profesijų ir patirties žmonės, galintys ir norintys kalbėti vokiškai, mėgstantys vokiškąją bendravimo kultūrą. Klubo nariai mielai pagelbėja Telšių rajono savivaldybei susitikimuose su svečiais iš Steinfurt'o apskrities - vertėjauja, padeda organizuojant svečių oficialius susitikimus, laisvalaikį ir pan. Šio ilgo bendradarbiavimo pasekoje užsimezgė ne viena asmeninė draugystė. Du kartus svečiai iš Steinfurt'o apskrities, kartu su kitais Telšių bendruomenės nariais, dalyvavo vokiečių kalbos dienų "Ö kaip vokiškai?" renginiuose Telšiuose. 2015 metais, Steinfurt'o apskrities atstovų kvietimu, Klubo nariai lankėsi Steinfurt'e, o 2019 m. - su neoficialiu vizitu ten lankėsi ir buvęs Telšių vyskupas Kęstutis Kėvalas.

Medelių sodinimo iniciatyvą "Žaliasis partnerystės tiltas" mielai sutiko palaikyti ir prisidėti prie jos organizavimo Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninis padalinys dovanojęs sodinukus; Telšių miesto seniūnija pasirūpinusi medelių sodinimo projektu; asociacijos "Telšių turizmo klasteris" nariai MB "Tikslius" padariusi viso projekto vizualizaciją, Gražinos sodyba paruošusi sveikuoliškas dovanėles renginio dalyviams; Telšių apskrities laikraštis "Telšių žinios" prisidėjęs prie renginio informacinės sklaidos, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų Telšių filialas pagaminęs medžių sodinimo atminimo lentelę. Prie visos šios iniciatyvos darbų ir jų organizavimo ypač daug prisidėjo ne vieną medį per savo gyvenimą pasodinęs V. Vaičekauskas - ilgametis buvusios Telšių apskrities viršininko administracijos darbuotojas 2005 m. dalyvavęs pasirašant ir 2011 m. pratęsiant partnerystės sutartį, buvęs partnerystės tarp Telšių ir Steinfurt'o apskričių Telšiuose kontaktinis asmuo organizavęs visus Steinfurt'o apskrities atstovų vizitus Telšių apskrityje ir Telšių rajono savivaldybėje, lydėjęs daugelį Telšių rajono kolektyvų, atstovų išvykas į Steinfurt'o apskritį.

Taigi, nepabijoję rudeniško oro ir gerai nusiteikę, Masčio ežero pakrantėje susirinko šios gražios idėjos "Žaliasis partnerystės tiltas" iniciatoriai Vokiečių kalbos ir kultūros draugų klubo nariai, o taip pat Telšių miesto seniūnas Česlovas Ubartas, mero patarėja Rugilė Kumžaitė, Telšių kultūros centro, Muzikos mokyklos, Trečiojo amžiaus universiteto, Atviro jaunimo centro, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų Telšių filialo, Telšių kultūros centro bei folkloro ansamblio "Spigėns" atstovai, kiti Telšių bendruomenės nariai. Čia meras Kęstutis Gusarovas pasodino ilgametei partnerystei skirtą medį - raudonlapį klevą. Jis simbolizuoja plačios Telšių rajono bendruomenės dalyvavimą partnerystėje: sporto, medicinos, kultūros, verslo, jaunimo, meno, muzikos, švietimo, žiniasklaidos, miškininkystės, klubininkystės, socialinės bei priešgaisrinės saugos srityse. 

Meras pasidžiaugė jau daugelį metų trunkančiu bendradarbiavimu tarp Telšių rajono ir Steinfurt'o apskrities, užsimezgusiais tampriais ryšiais ne tik tarp valdžios institucijų, bet ir tarp žmonių. Būtent bendruomenės narių įsitraukimas į partnerystę sustiprina ją ir sudaro sąlygas bendradarbiavimo tvarumui, tęstinumui. Tai patvirtina ir šių metų Vokiečių kalbos ir kultūros draugų klubo parodyta iniciatyva - suburti Telšių bendruomenę ir prasmingai paminėti gražią sukaktį. O kad geroji žinia sklistų plačiai, folkloro ansamblio "Spigėns" nariai pakvietė visus padainuoti lietuvių liaudies dainą "Lėk gervė, lėk gervelė".

Tuo pačiu metu kaip ir Telšiuose, Steinfurt'o apskrities gamtos sode "Kreislehrgarten" taip pat vyko 15-os metų partnerystės medžio sodinamas. Jame dalyvavo Steinfurt'o apskrities viršininkas dr. Martin Sommer, viršininko pavaduotoja Gisela Köster, tarybos nariai Gisela Lang, Bernd Dircksen ir kiti. Po to visi susirinko gamtos sodo salėje partnerystės aptarimui.

Vėliau vokiečių kalbos dienoms skirtas medelių sodinimas persikėlė į Lygumų gatvės žaliąją zoną prie Telšių "Ateities" progimnazijos. Čia jau laukė paruoštos duobės, kuoliukai ir kitos reikalingos priemonės medelių sodinimui. Prie dalyvių prisijungė Telšių švietimo centro atstovai. Darbas ėjo kaip iš pypkės ir ilgai netrukus buvo pasodinta 20-šimt medelių: 9 ąžuolai ir 11 liepų. Po kelerių metų čia bus malonu visiems, prisijungusiems prie šios gražios idėjos, ateiti, apkabinti savo sodintą medį ir prisiminti šią nuostabią dieną bei šiltą bendrystę.

Na, o po medelių sodinimo visų laukė gardžios vaišės - asociacijos "Telšių turizmo klasteris" nario UAB "Kontėna" kepti kruasanai, dalyvių atsinešti naminiai pyragai, arbata, kava. Taip pat šios iniciatyvos dalyviams buvo įteiktos atminimo dovanėlės, kurias paruošė Vilniaus Goethe`s institutas ir Klasterio narys Gražinos sodyba.

Vokiečių kalbos ir kultūros draugų klubo vadovė Nijolė Vaičekauskė klubo vardu padėkojo visiems prisidėjusiems prie "Žaliasis partnerystės tiltas" idėjos įgyvendinimo. Tarptautinis bendradarbiavimas suburia ne tik kelių šalių miestus, apskritis, rajonus prasmingai veiklai. Tai stiprina ir vietos bendruomeniškumą, ypač kai į bendradarbiavimą įsitraukia įvairios bendruomenės, organizacijos.  

Bendras iniciatyvas teigiamai vertina ir miesto svečiai tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio. Tikimasi, kad bendruomenės nariai, dalyvavę šioje iniciatyvoje, savo svečiams norės parodyti partnerystės medį prie Masčio ežero arba naująją giraitę Lygumų gatvėje. Taip pat, kad tolimesnis abiejų partnerių bendradarbiavimas bus aktyvus, abipusiai naudingas verslo, švietimo, kultūros, sporto, jaunimo ir, žinoma, turizmo srityse.

Nuotraukos: Zita ir Regina Sabaliauskaitės