COVID-19 epidemija skaudžiai palietė Lietuvos turizmo sektorių

04/06/2020

LR Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimu Nr. 207 "Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo" nuo kovo 16 d. visoje Lietuvoje, dėl grėsmingai plintančio koronaviruso COVID-19, paskelbtas karantinas, tai yra specialus laikinas režimas ir su tuo susijusios administracinės bei sanitarinės priemonės, kurios skirtos apsaugoti žmones ar gyvūnus nuo užsikrėtimo epideminio pobūdžio infekcinėmis ligomis. Nuo to laiko yra draudžiama viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų ir kitų pasilinksminimo bei poilsio vietų veikla, renginių organizavimas. Taip pat ribojamas, o kitais atvejais ir draudžiamas, judėjimas šalies viduje ir už jos ribų. Rekomenduojama pagal galimybes darbą organizuoti nuotoliniu būdu.

Pasaulį sukaustęs koronavirusas COVID-19 neabejotinai turės didelės neigiamos įtakos visam tiek pasaulio, tiek Lietuvos verslui, tačiau jos mastai atskiriems sektoriams pasijaus skirtingi. Turizmas yra vienas jautriausių sektorių, kuris greitai reaguoja į įvairias krizines situacijas: uraganas, žemės drebėjimas, teroro išpuolis, ekonominė krizė, pandemija ir epidemija – tai tik nedidelė dalis įvykių, turinčių tiesioginį poveikį šiai veiklai.

Šalyje paskelbus apie COVID-19 epidemiją, sustabdytas ne tik užsienio, bet ir vietinis turizmas. Susidariusi situacija daro įtaką verslo santykiams: verčia atšaukti planuotus renginius, edukacines programas, stabdyti lankytojų ir turistų priėmimą, draudžia teikti maitinimo paslaugas, sodybos negali priiminėti svečių, organizuoti švenčių. Viešbučių ir restoranų asociacija paskelbė, kad šiuo metu Lietuvoje yra uždaryti 93 proc. restoranų ir viešbučių. Jau dabar suprantama, kad visas Lietuvos turizmo sektorius turės koreguoti savo verslo planus. Turizmo verslui kyla daug klausimų dėl tolimesnio verslo organizavimo. Taip pat yra daug neaiškumų kaip valdyti su darbo santykiais susijusias rizikas, kai dėl esamos situacijos daugumos turizmo paslaugų teikimas tampa neįmanomas. Kaip ir neįmanoma jų perkelti į virtualią erdvę bei dirbti nuotoliniu būdu. Lieka tik galimybė bandyti prisitaikyti veikti karantino sąlygomis arba epidemijos laikotarpiu sustabdyti savo veiklą ir tuo metu tiesiog pailsėti, arba šį laiką išnaudoti produktyviai ir pasiruošti naujam veiklos laikotarpiui. Šios epidemijos trukmės ir apimties niekas negali prognozuoti. Tačiau geras ženklas, kad ji Lietuvoje neplinta eksponentiškai, kaip ji plinta kitose valstybėse. Tai nuteikia optimistiškai, todėl tikimasi, kad ji ilgai neužtruks ir gyvenimas vėl tekės savo vaga.

Ne išimtis yra ir asociacija "Telšių turizmo klasteris", kurios nariai taip pat susidūrė su COVID-19 epidemijos pasekmėmis. VšĮ "Žemaitijos turizmo informacijos centro" ir Biržuvėnų dvaro sodybos lankymas yra uždarytas iki kol baigsis epidemija.

UAB "Telšių viešbutis" prisitaikė veikti karantino sąlygomis ir su Telšių rajono savivaldybe sudarė sutartį dėl apgyvendinimo paslaugų teikimo asmenims, kuriems privaloma izoliacija. Kiti lankytojai į viešbutį nepriimami. Kadangi šie asmenys saviizoliacijos laikotarpyje turi likti tik savo reziduojamose patalpose, maisto tiekimu jiems rūpinasi Savivaldybės paskelbtą konkursą laimėjusi maitinimo įstaiga. Viešbutyje nuolat atliekamas aplinkos valymas ir dezinfekcija pagal Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktas rekomendacijas. Asmenys, kuriems privaloma izoliacija, dėl apgyvendinimo paslaugų teikimo viešbutyje turi kreiptis į Telšių rajono savivaldybę.

Kiti asociacijos "Telšių turizmo klasteris" nariai, negalėdami vykdyti savo veiklos, nusprendė šį laiką išnaudoti tikslingai. UAB "Varnių piras" priklausančiame poilsio parke "Lūkstas Rest Park" tęsia pradėtus poilsio bazės atnaujinimus ir pasiruošimą vasaros sezonui. Sodybos "Angelų malūnas" šeimininkai užsiėmė sodyboje esančių pastatų stogų remontu ir kitais sodybos gražinimo darbais.

Skaniųjų šakočių kepimo įmonė UAB "Kontėna" taip pat gyvena permainų laikotarpį. Įmonė išsikėlė iš buvusių prekybos patalpų Turgaus a. 21, o taip pat iš gamybinių patalpų VšĮ "Telšių apskrities verslo inkubatorius". Šiuo metu naujoje vietoje, pačiame Telšių miesto centre, ruošiamos gamybinės ir prekybinės patalpos, kur lankytojai galės ne tik pasimėgauti skania kava ir paragauti nuostabaus šakočio gabalėlio, bet ir įsigyti UAB "Kontėna" gaminamos produkcijos. Bet apie tai daugiau informacijos pranešime vėliau.

Žmonės įpratę keliauti, ieškoti nuotykių, pažinti kitus kraštus, gerai ir įdomiai praleisti atostogas. Todėl mažėjant epidemijos mastams ir atslūgstanti grėsmė sveikatai juos paskatins keliauti ir ištrūkti bent trumpoms atostogoms ar kelionėms po Lietuvą. O asociacijos "Telšių turizmo klasteris" nariai, atsinaujinę ir pasiruošę naujam sezonui, lauks jų atvykstančių.